Author Topic: Herta Muller primeste premiul Nobel pentru literatura ... hu ker's?!  (Read 9209 times)

Offline Alexx

  • Root Administrators
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
    • Email
Cu greu, si de pe un post strain aflu ca nemtoaica de origine romana a primit azi premiul Nobel pentru literatura. Si cu ocazia asta cei de la euronews au dat 2 stiri in scurtul lor grupaj cu un mic reportaj in satul in care s-a nascut. In cele cateva minute am aflat de unde e, ce a facut si cine isi mai aduce aminte de ea in satul natal. Informatii pe care nu le-am gasit pe principalele posturi de stiri din romania (realitatea & antena) ocupate mai mult cu scandalul presupusei fraudari, proteste platite de psd si afirmatii rastalmacite despre o presupusa caseta "fierbine" cu un fost presedinte de o zi.

Offline sweet98

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 148
    • Email
Am vazut la stiri, mi-a placut

Offline dex_is_more

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 11
    • Email
Am vazut la stiri, mi-a placut

Felicitari Hertei! Cartea in sine e ok, poate nu de un astfel de premiu, oricum merita respectul nostru pentru ce a realizat!

Offline lexa261

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 42
    • Email
Nu stiu cum se face ca tot mai multe persoane publice din strainatate, actori, afaceristi, scriitori, afla mai nou ca au radacini in Romania...  ???

Offline codrut

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 203
probabil nu li se face pubilictatea corespunzatoare..asa cum ai spus multi oameni de valoare sunt afara....

Offline Energie

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 10
    • Email
De obicei adevarata valoare le este recunoscuta oamenilor imediat dupa ce mor, cand nu se mai pot bucura de NIMIC. Un exemplu din Romania ar fi DOBRIN, in urma mortii caruia stadionul din Pitesti ii poarta numele...dar prea tarziu as spune.

Offline codrut

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 203
chiar ai dreptate..

Offline sweet98

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 148
    • Email
@Energie  cand a murit Madalina Manole pe toate canalele erau stiri numai despre ea...inainte de asta nimic iar dupa cateva zile a trecut si asta ;)

Offline codrut

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 203
marior personalitati merita atentia cuvenita si in timpul vietii...

Offline sweet98

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 148
    • Email
asa e normal, caci dupa ce mor degeaba le plange lumea..ca nu se mai intorc

Offline codrut

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 203
e bine si asa...ca macar si acum li se acorda un pic de atentie..

Forum NiuTAB.com